PROAKTİF SENDİKACILIK BİZİM FARKIMIZDIR
0 | | | 24-12-2018

KARTAL TEKİN

PROAKTİF SENDİKACILIK BİZİM FARKIMIZDIR

Kurumlarında tıpkı insanlar gibi duyguları vardır. Olumlu duygularda olumsuz duygularda tıpkı insanları etkilediği gibi kurumları da etkiler. Önemli olan bu duyguları yönetebilmektir. Sendikamızın kurumsal anlamda da duyguları yönetme işini en iyi yapan sendika olduğunu gururla söyleyebiliyorum. Neden mi ?

Çünkü,sendikamız proaktif sendikacılık yapıyor. Nedir bu proaktif sendikacılık dediğinizi duyar gibi oluyorum. O halde biraz daha detay vermek faydalı olacak J

Proaktiflik kabul gören tanımıyla ,insan olarak, kendi yaşamlarımızdan sorumlu olduğumuzu ifade eder. Dolayısıyla sendikamızın tıpkı insanlar gibi yaptığımız hizmetlerimizden sorumluluk duymasıdır proaktif sendikacılık. Bu sorumluluk bilinciyle inisiyatif kullanmaktır aynı zamanda. Enerjimizi doğru yerlerde doğru hizmetlerde kullanmaktır. Sendikamız üyelerinden aldığı güçle büyüyen ve mükemmelleşen enerjimizle birlikte etki alanını her geçen gün genişletmektedir ki bu proaktif sendikacılık yaptığımızın en önemli göstergelerinden birisidir.

Proaktif sendikalar pozitif bir değişiklik yapmak için gerekli olan proaktif inisiyatifi ele alırlar. Kazanımlarımıza bu açıdan bakıldığında proaktif sendikacılığımızın ne kadar etkili bir sendikacılık olduğu çok da kolaylıkla anlaşılacaktır.

İnsanların karşılaştığı sorunlar genelde şu üç gruptan birine girer: kendi davranışlarımızla ilgili sorunlar, başkalarının davranışlarıyla ilgili sorunlar ya da hiçbir şey yapamayacağımız bizim dışımızda gelişen sorunlar. Proaktif  sendikacılık yaklaşımı kurumsal anlamda da bu üç tür sorunun çözümlenmesi konusunda ilk adımı atmamızı sağlar.Çünkü proaktif sendikacılık çözüm üretmektir. İnisiyatif kullanmaktır.Çözüm üretmek ve inisiyatif kullanmak bizim sendikamızın en büyük farklılıklarından birisidir.

Bir sorun ister dolaysız, ister dolaylı ya da denetimsiz olsun çözüme giden ilk adım, alışkanlıklarımızı, yöntemlerimizi, denetim dışı sorunlara bakış açımızı değiştirmektir. Bu sorunların tümünü birden proaktif sendikacılık anlayışımızla kazanıma dönüştürmek sendikamızın en iyi yaptığı işlerdendir.

İnsanların davranışlarını ilkeleri yönetir.Kurumlarında öyle. Bu ilkelerle uyum içinde yaşamak olumlu neticeler doğurur, bu ilkeleri çiğnemek ise olumsuz sonuçlara neden olur. Herhangi bir duruma vereceğimiz tepkiyi vermekte tabii ki özgürüz. Fakat bunu yaparken tepkimizi izleyecek sonucu da kabul etmiş oluruz. “Bir değneği ucundan tutup kaldırdığımızda, diğer ucunu da kaldırmış oluruz.” İşte sendikamız proaktif bakış açısıyla ilkelerinden asla taviz vermeden,sorumluluk alarak üyelerine proaktif sendikacılığı yaşatmaktadır.

Bir hataya proaktif yaklaşım, hatayı hemen kabul etmek, düzeltmek ve ondan ders almaktır ki bu, başarısızlığı gerçek ve kalıcı başarıya dönüştürür. Hatalarımızı hemen kabullenip, onları düzeltmek çok önemlidir. Bunu yaparsak her zaman genç ve her zaman güçlü kalırız. Bu bakış açısı yine proaktif sendikacılığın bir sonucu olup kazanan her daim sendikamız,ve üyelerimiz olmaktadır.

Top